jesteś tu strona główna  jak załatwić sprawę ?  podatki  od środków transportowych Wyszukaj w BIP
Wyszukaj tekst zawierający:



Szukaj w:
sortuj według: Kanał RSS dla kategorii Jak załatwić sprawę ? / Podatki / od środków transportowych

Podatek od środków transportowych

PRZEDMIOT PODATKU

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010r. Nr 95, poz. 613 ze zm.).

Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają:

1.  samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton,

2.  samochody ciężarowego dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton,

3.  ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton,

4.  ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton,

5. przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego,

6. przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego,

7.  autobusy.
 


PODMIOT PODATKU

Podstawa prawna

art. 9 ust. 1, 2  ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.).

Podatnikami podatku od środków transportowych są:
- osoby fizyczne i osoby prawne będące właścicielami środków transportowych,
- jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany,
- posiadacze środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną, podmiotowi polskiemu.

Jeżeli środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych lub prawnych, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach.


STAWKI PODATKU

Wysokość stawek podatku od śr. transportowych określa Rada Gminy w drodze uchwały. Dnia 24.10.2012 Rada Miasta Gorzowa Wlkp. podjęła uchwałę Nr XXXVI/400/2012 w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na terenie miasta Gorzowa Wlkp. na 2013r. (Dz. Urz z 06.11.2012 poz.2020).
 
W związku z powyższym w 2013r. obowiązują następujące stawki podatku od środków transportowych:

1. Od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton:

a) powyżej 3,5 tony do 5,5 ton włącznie 594 zł
b) powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie 798 zł
c) powyżej 9 ton i poniżej 12 ton 996 zł

2. Od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton, w zależności od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia stosuje się stawki podatkowe określone w załączniku Nr 1 do uchwały z dnia 24 października 2012 roku w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na terenie Miasta Gorzowa Wlkp. na 2013 rok (załącznik nr 1 do pobrania w zakładce : druki do pobrania).

3. Od ciągników siodłowych i balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton    996 zł.

4. Od ciągników siodłowych i balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton, wg stawek podatkowych określonych w  załączniku Nr 2 do uchwały z dnia 24 października 2012 roku w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na terenie Miasta Gorzowa Wlkp. na 2013 rok (załącznik nr 2 do pobrania w zakładce druki do pobrania).

5. Od przyczep i naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego 774 zł.

6. Od przyczep i naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego, wg stawek podatkowych określonych w załączniku Nr 3 do uchwały z dnia 24 października 2012 roku w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na terenie Miasta Gorzowa Wlkp. na 2013 rok (załącznik nr 3 do pobrania w zakładce druki do pobrania).

7. Od autobusów w zależności od liczby miejsc do siedzenia :

a) mniejszej niż 30 miejsc 600 zł
b) od równej lub wyższej niż 30 miejsc 1080 zł
 


OBOWIĄZEK PODATKOWY I WYMIAR PODATKU

Podstawa prawna

art. 9 ust. 4, ust. 4a, ust. 4b, ust. 5, ust. 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.).


Obowiązek podatkowy, w podatku od środków transportowych, powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty.
Obowiązek podatkowy, powstaje także od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został dopuszczony ponownie do ruchu po upływie okresu, na jaki została wydana decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu. Zarejestrowanie środka transportowego oznacza jego rejestrację, z wyjątkiem rejestracji czasowej, w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym.
Natomiast obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, lub z końcem miesiąca, w którym upłynął czas, na który pojazd powierzono.
W przypadku zmiany właściciela środka transportowego zarejestrowanego, obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności.

Podatnicy podatku od środków transportowych są ustawowo zobowiązani:

 1) składać, w terminie do dnia 15 lutego właściwemu organowi podatkowemu, deklaracje na podatek od środków transportowych na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku;

 2) odpowiednio skorygować deklaracje w razie zaistnienia okoliczności mających wpływ na powstanie lub wygaśnięcie obowiązku podatkowego, lub zmianę miejsca zamieszkania, lub siedziby - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tych okoliczności;

3) wpłacać obliczony w deklaracji podatek od środków transportowych - bez wezwania - na rachunek budżetu właściwej gminy.

Nr rachunku bankowego na który należy wpłacać podatek od środków  transportowych: GBS Gorzów Wlkp. 07 8363 0004 0000 3968  2000 0003 (rachunek ogólny Urzędu Miasta) lub na rachunek indywidualny ustalony tylko dla podatnika podatku od środków transportowych.

W przypadku błędnie wypełnionej deklaracji, podatnik ma obowiązek złożyć korektę deklaracji wraz z załączonym pismem uzasadniającym przyczynę korekty.
Druki deklaracji na podatek od środków transportowych są dostępne w Urzędzie Miasta, parter, okienko nr 8; na stronie internetowej Urzędu Miasta  http://archiwum.bip.gorzow.pl/index.php?k=415 oraz na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.


INNE INFORMACJE

Zgodnie z art. 8 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych nie podlegają przyczepy i naczepy,  związane wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego w  rozumieniu art. 17a ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. (Dz. u. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 ze zm.). Podkreślić należy, że jedynie wyłączne wykorzystywanie przez podatnika podatku rolnego do działalności rolniczej skutkuje tym, że nie podlegają one opodatkowaniu. W związku z tym, jeżeli w danym miesiącu przyczepa była wykorzystywana w innych celach, to podatnik powinien złożyć deklarację i za ten miesiąc zapłacić podatek od środków transportowych.  
Podatnicy podatku rolnego wykorzystujący przyczepy lub naczepy do działalności rolniczej składają pod odpowiedzialnością karną oświadczenie, że są podatnikami podatku rolnego w  rozumieniu art. 17a ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 ze zm.) oraz wykazują przyczepy (naczepy), które są związane wyłącznie z działalnością rolniczą. 
(Wzór oświadczenia do pobrania w zakładce: druki do pobrania )


TERMIN PŁATNOŚCI PODATKU

Podstawa prawna

art. 11 ust. 1,ust. 2 i ust. 3  ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.)

Podatek od środków transportowych, jest płatny w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 lutego i do dnia 15 września każdego roku. Natomiast jeżeli obowiązek podatkowy powstał:

1)  po dniu 1 lutego, a przed dniem 1 września danego roku, podatek za ten rok płatny jest w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminie:
a) w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego - I rata,
b) do dnia 15 września danego roku - II rata;

2)  od dnia 1 września danego roku, podatek jest płatny jednorazowo w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Ponadto, jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek. W przypadku pojazdów pozostających we współwłasności uiszczenie kwoty podatku przez któregokolwiek ze współwłaścicieli zwalnia z zapłaty pozostałych.


ULGI W PODATKU - OSOBY FIZYCZNE

Podstawa prawna

art. 67a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa  ( Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.).

Organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:

 1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
 2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę;
 3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

W złożonym wniosku należy określić rodzaj ulgi o którą ubiega się wnioskodawca oraz wykazać istnienie przesłanek ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego, które należy poprzeć odpowiednimi dowodami. W trakcie postępowania organ podatkowy wezwie podatnika do spisania protokołu o stanie majątkowym oraz do złożenia dokumentów o dochodach i wydatkach wnioskodawcy i osób pozostających z wnioskodawcą we wspólnym gospodarstwie domowym.

Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wielkopolskim, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji wnioskodawcy. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
 


ULGI W PODATKU - OSOBY PRAWNE I OSOBY FIZYCZNE PROWADZĄCE DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ

Podstawa prawna

art. 67a  i art. 67b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa   ( Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.), ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007r. Nr 59, poz. 404 ze zm.).

Organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:

 1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
 2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę;
 3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Organ podatkowy na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą może udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych:
1)  które nie stanowią pomocy publicznej;
2)  które stanowią pomoc de minimis - w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis;
3)  które stanowią pomoc publiczną:
a) udzielaną w celu naprawienia szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia,
b) udzielaną w celu zapobieżenia lub likwidacji poważnych zakłóceń w gospodarce o charakterze ponadsektorowym,
c) udzielaną w celu wsparcia krajowych przedsiębiorców działających w ramach przedsięwzięcia gospodarczego podejmowanego w interesie europejskim,
d) udzielaną w celu promowania i wspierania kultury, dziedzictwa narodowego, nauki i oświaty,
e) będącą rekompensatą za realizację usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym powierzonych na podstawie odrębnych przepisów,
f) na szkolenia,
g) na zatrudnienie,
h) na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw,
i) na restrukturyzację,
j) na ochronę środowiska,
k) na prace badawczo-rozwojowe,
l) regionalną,
ł) udzieloną na inne przeznaczenie określone przez Radę Ministrów.

W złożonym wniosku należy określić rodzaj ulgi o którą ubiega się podatnik oraz wykazać istnienie przesłanki ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego, które należy poprzeć odpowiednimi dowodami.

Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wielkopolskim, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji wnioskodawcy. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
 


OPŁATA PROLONGACYJNA Z TYTUŁU ULG W PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI, W PODATKU OD ŚRODKÓW TRANSPORTOWYCH, W PODATKU ROLNYM I LEŚNYM

Uchwała Nr III/17/2006 Rady Miasta Gorzowa Wlkp. z dnia 8 grudnia 2006r. w sprawie wprowadzenia opłaty prolongacyjnej w podatku od nieruchomości, w podatku od środków transportowych, w podatku rolnym i leśnym.(pobierz plik: URM-III-017-2006.pdf) 
 

Stawka opłaty prolongacyjnej z tytułu rozłożenia na raty lub odroczenia terminu płatności podatków oraz zaległości podatkowych wynosi 30% stawki odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych ogłoszonych przez Ministra właściwego do spraw finansów publicznych w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej "Monitor Polski".


 

Informacje w zakresie podatku od środków transportowych oraz ulg można uzyskać pod numerem telefonu:  95 7 355 676.
 

[<< wróć ] 

 

Pokaż informacje o autorze oraz zmianach niniejszego artykułu
Informację wytworzył(a):Rój Renata w dniu 2013-01-23 13:34:03
Informację opublikował(a):Rój Renata w dniu 2013-01-23 13:44:52
Ostatnio zmienił(a):Rój Renata w dniu 2013-01-23 13:44:52
Historia zmian dokumentu:wyświetl historię zmian dokumentu